Naujų kelionių žavesys

Prasidėjo nauji 2018-ieji metai, o kartu ir mūsų, Trečiojo amžiaus universiteto Kraštotyros ir turizmo fakulteto klausytojų, kelionės. Pirmoji šiemetinė – į Panevėžį. Čia mūsų jau laukė Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatras, kuris atvėrė visų turimų patalpų duris ir paslaptis.

Ekskursijos vadovė mūsų 50 žmonių grupę supažindino, kaip kuriamas spektaklis, dekoracijos, rūbai, kaip gimsta įvairūs personažai, kuo gyvena teatro kolektyvas, kodėl teatre ir šiandien gyva jo įkūrėjo ir legenda tapusio Juozo Miltinio dvasia. Tai praplėtė mūsų akiratį, nes sužinojome, kas vyksta kitoje scenos pusėje ir kiek daug žmonių dalyvauja kurdami spektaklį. Tam dviejų valandų stebuklui gimti reikia daugybės valandų įtempto darbo, kūrybinių kančių, talento ir dar daug ko. Tai buvo be galo įdomu.

Kitas mūsų aplankytas objektas – meninio stiklo studija „Glasremis“, gyvuojanti jau antrą dešimtį metų. Ji savo veiklą pradėjo 2000-aisiais metais. Pagrindinė studijos produkcija – įvairių dydžių, formų ir savito dizaino dekoratyvinės stiklo formos, vardinės verslo dovanos ir kt. Šalia pagrindinės produkcijos kuriami ir unikalūs autoriniai darbai. Stiklo gaminiai formuojami rankomis. Jų kokybei kreipiamas labai didelis dėmesys, naudojamos tik aukštos kokybės žaliavos ir medžiagos. Visą gamybos procesą stebėjome pro didžiulį langą iš viršaus, po to gėrėjomės gaminių grožiu, spalvų deriniais, žinoma, negalėjome nepraverti savo piniginių ir nepasilepinti mielomis smulkmenomis. Ši patirtis buvo unikali ir nepakartojama.

Pasivaikščioję po vakarėjantį žiemišką miestą, pasivaišinę skania kava, krintant baltoms snaigėms, vėl sugrįžome į jau gerai pažįstamą teatrą, kuriame žiūrėjome dviejų dalių dramą pagal Romualdo Granausko romaną „Rūkas virš slėnių“. Dramos veiksmas apima keturių kartų Lietuvos kaimo žmonių likimus maždaug nuo 1940-ųjų iki Nepriklausomybės atgavimo pradžios. Mums, vyresnio amžiaus žiūrovams, tai proga su nostalgija prisiminti savo jaunystę: mediniai klasės suolai su atverčiamomis lentelėmis ir vieta rašalinei, pirmoji mokyklinė meilė, uniformos, medžiaginiai bateliai, prieš šventes ar šokius balinti dantų milteliais...

Jaunimui spektaklis – vertinga istorijos ir gyvenimo pamoka, pažintis su klasiko R. Granausko gyvenimiška, lietuviško sodžiaus realijas puikiai atspindinčia proza. Sukrečia vokiečių ir rusų okupacijos, kurios savaip režisuoja žmonių likimus, šluoja senąsias vertybes, keičia charakterius. Idealizmas ir tradicijos nyksta kartu su valstybe...

...Ir namo. Pilni įspūdžių ir spektaklio sukeltų jausmų, autobuse aptarinėjame tolesnes keliones, o konkretesni planai bus aptarti bendrame susirinkime.

Vida Vingrienė

Apklausa

Kokių žinių labiausiai norėtumėte įgyti kvalifikacijos tobulinimo renginiuose?